Du vet Väl om att Du Är Värdefull ? Ja Just Du är en pusselbit i den Kosmiska väven
– Hur du än Är … Det Vktiga Är Att Du följer Dig och Din Inre Röst och Inte har en Ram som Inte Är Din . . . Du Är Helt Unik – Du Är Fantastisk -Fortsätt Vara Det !
Vi Blir ständigt ”pådyvlade” Hur Vi ska Vara , Se ut , Passa In Socialt m.m
De Lite Udda , blir snabbt Tystade av massan om De försöker sticka ut
Vi Uppfostras Av föräldrar , skola , samhället till att bli nån som ”Passar in”
Den Ramen Är Inte Din . . .
Den Är Grå , Sparsam, Slät , och passar in bland de andra likadana . ..
Jag Tror Din Ram Är Ett mästerverk ,kanske i Guld ? Ornamenterad , och alldeles lysande 😉 Eller I Silver – med vackra mönster , Eller rent av en snidad vacker Träram ?
Den Är Stor och Gränslös och Växer med Dig ❤
Men den Grå intetsägande Har satts dit av Din ” Fostran ” och omgivningens Önskan om Hur Du ska vara . . Alltså Inte Du !
Hur skulle det se ut bland alla de andra ? 😉
Jag Pratar ofta om att spränga sin ”Ram” och bli den Du Är Ämnad Att Vara
Det finns Alltid Risker med det , för de som redan har Sin vackra Guldram tycker Givetvis att det räcker med dem – de vill ju inte ha ” Konkurrens 😉
De Vill lysa där i ensamhet mitt bland alla de Grå och släta , intetsägande …
Då kommer alla ” Tillrättavisningar ” Att det Är Fel det man gör – givetvis …
Men … Detta är bara Rädslor …Som Inte Är Dina
Låt Aldrig Någon sätta Extraskruvar i den Gråa Ramen , för att Du inte ska Ta fram den vackra Ramen Som Är Din…
Jag slås ständigt av Människors Behov av att Förändra andra Till något som passar dem själva
Jag har själv utsatts för det – Många gånger …
De attraheras in av Min personlighet – men sen ska man ”passa in” och Bli Rumsren hahahaha
Det kommer aldrig att hända – Jag Är den Jag ÄR och därmed basta 😉
Jag Accepterar Människor precis som de Är på både Gott och Ont – Jag Älskar de Som Är Unika och går sin egen väg …
Jag Är Fullt ut Wargmåne – Jag anpassar Mig Inte 😉 För att passa in i Någon annans Liv – Jag Värdesätter Mig just För att jag går mina egna Vägar -Jag Vill Inte ” passa in ” bland alla likadana 😉
Det Känns Skönt . . . .
Tack!!
Denna blogg kom precis i rätt tid, tusen tack för påminnelsen! 💚 Ha en riktigt god helg!
Kram 💙
GillaGilla
Tack ❤ Stor Kram
GillaGilla
TACK, från mitt ❤️ där Dina ord gör sååå gott ! Jag kan nu i mig, gå framåt och i varje steg känna styrkan, att gå förbi ”bråtet”.
GillaGillad av 1 person
Ja tänk att den där ”mallen” driver oss att leva upp till ideal som ingen klarar -en idé om en verkligen som faktiskt inte existerar. Med en något brokig uppväxt där jag alltid var udda har jag ägnat större delen av livet åt att passa in! Så jäkla dumt🤪
Nu vet jag bättre!! Men att bryta gamla vanor kan ta lite tid! Tack kära Wargmor för dessa vackra ord rätt in i hjärtat på en kvinna som aldrig lyckats passa in i ”mallen”❤️🙏🏻🌸
GillaGillad av 1 person
Det kanske Är Just det Du Gör ❤ Din Bit passar in i Väven Just som Du Är ❤
GillaGilla