
Ja nu ska frökapslarna skördas för att jag ska utöka Ringblomsbeståndet här i Trädgården – Värmen har gjort att det är mer än någonsin – så Nästa sommar hoppas jag på att ha hela rabatten full intill husväggen – I år blev ingen salva kokat på egenodlat
men har en påse Eko Ringblomsblad som jag ska använda.
Ringblommans allra främsta verkan gör fantastiskt gott för huden. Extrakt av ringblomma fungerar bra att använda till akne, eksem och lättare brännskador. Den är även bakteriedödande mot stafylokocker och stärkande för kroppens immunförsvar- Ren Magi ”
Recept :
Färska, hackade Ringblommor, ev. med blad och stjälkar – 500-700 ml
RapsOlja – 250 ml
Bivax -en liten bit
Värm oljan till högst 150°. Lägg i blommorna och låt allt sjuda några minuter. Ta av från värmen och låt stå och dra ett dygn. Värm igen nästa dag och pressa genom en silduk. Värm sedan den silade oljan med lite bivax tills vaxet smälter vid ca 70°. Rör tills salvan tjocknar. Bra på brännsår, solsveda och bensår.
I min Trädgård har Salvian exploderat och växt sig enorm
Björnbären mognar och Solrosorna överträffar sig själva ❤
DET Är Rikedom det – För Mig ❤
Solen skiner som vanligt från en Klarblå Himmel – men som väl är lite svalare
Nu kan man andas igen
Önskar er en Underbar Lördag ❤
Så fina bilder ! och det du berättar om ringblomman, det väcker den gamla läkekvinnan i mig…
GillaGilla
Vet Du Ann … För mig Är pysslet med Örterna – ren meditation …Jag bare Älskart 😉
GillaGilla