Det Finns väl ingen som inte har Råkat ut för empatilösa människor ?

Detta är nåt jag tänkt över många gånger då jag i mitt jobb Gör Just det – Hjälper människor att hantera sina bekymmer och sin oro.

Givetvis även i mitt eget liv då jag tycks vara en magnet för såna

Reflekterat över vad som tar oss hårdast eller där vi är som mest sårbara, så är det ju i våra Känsloliv och i Relationer till andra människor.

Det slår mig att de som råkar ut för Psykopater , Narcissister . Sociopater i olika grader nästan inte
Kan ta sig ur det ,
och det tar Åratal att frigöra sig och att släppa på all skuld som en sådan person lägger på en annan är värre än bojor och fotkedjor.

Det Är svårt att överhuvudtaget Förstå sån Känslokyla Empatilöshet som manipulerar den utsatte till den grad att den anklagar sig själv för att det blev som det blev.

Det finns ju givetvis olika grader , en del mästrar sin Omgivning med att vägra sund kommunikation-
och kanske lämnar andra i ett vacum utan lösningar på någonting.
Ovetandes, oförstående , och ofta med en förtvivlan över att inte räcka till

Att Hålla andra ovetandes om deras agendor, att bara säga en viss del för att kunna vrida och vända på saker som det passar

Att Dominera med olika Härskartekninker ,aktivt, passivt för att förhoppningsvis få den andre ”ur spel ” så fort som möjligt

Allt för att få sin Vilja fram till Varje pris . . . . .

Våga säga Nej …

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s